Przed Sądem Okręgowym w Lublinie ruszył proces 30-letniego obywatela Ukrainy Nazarjia K. Jest oskarżony o znieważanie i napaść na Polaków. Do awantury doszło przed jednym z lubelskich nocnych klubów. Młody Ukrainiec miał znieważyć ochroniarzy klubu używając m.in. określeń "Głupie Polaki" i "Ubiję, jak na Wołyniu".

Rozprawa ze wzgledu na narodowość oskarżonego była tłumaczona na język ukraiński. 30-letni Nazarji K. nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Mężczyzna przekonywał dziś w sądzie, że sam padł ofiara ataku na tle narodowościowym, bo kiedy okazało się, że jest Ukraińcem, mężczyźni mieli się do niego zwracać w obraźliwy sposób.

Mężczyzna tłumaczył dziś w sądzie, że w klubie zaczepiła go nieznajoma dziewczyna. Tańczył z nią, co nie spodobało się jej chłopakowi. Przed klubem wywiązała się szarpanina, ale obraźliwe słowa nie padły. Jednak z aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna był agresywny i używał w stosunku do ochroniarzy obraźliwych określeń typu: Ubiję, jak na Wołyniu czy Głupie Polaki.

Nazarji K. miał również twierdzić, że jest żołnierzem i banderowcem. Dziś pytany o narodowe uprzedzenia - zaprzeczył.

Młody Ukrainiec był w chwili zatrzymania pod wpływem alkoholu. Odpowiada przed sądem za groźby i publiczne znieważanie z powodu przynależności narodowej za co grozi do 5 lat pozbawienia wolności.