W niedzielę obchodziliśmy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Dziś w Urzędzie Wojewódzkim operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie otrzymali nagrody i podziękowania za swoją pracę. Były też konkursy dla uczniów - wszystko po to, by przypomnieć o tym, że 112 nie jest numerem do wszystkiego; służy ratowaniu życia i zdrowia.

W Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Lublinie pracuje 72 operatorów. Odbierają, analizują i przekazują zgłoszenia odpowiednim służbom. W praktyce odpowiadają za ludzkie życie. Trudno w to uwierzyć, ale wciąż ok. 45 proc. wszystkich zgłoszeń na 112 to zgłoszenia fałszywe. W listopadzie 2017 r. wszedł w życie znowelizowany przepis Kodeksu wykroczeń o karach za blokowanie numerów alarmowych.

Centra działają całodobowo. To praca trudna, wymagająca cierpliwości, empatii, doświadczenia życiowego i zawodowego. Chociaż praca jest odpowiedzialna - finansowo nie zawsze doceniania, dlatego trwają starania, by podnieść zarobki operatorom CPR.

W obchodach Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112 w urzędzie wojewódzkim wzięli udział lubelscy uczniowie. Rywalizowali m.in. w konkursie z wiedzy o Systemie Powiadamiania Ratunkowego.

Numer 112 jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym, zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Wszystkie połączenia są bezpłatne. Co ważne, numer 112 można wybrać w telefonie bez karty SIM.