Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" włącza się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Rozpoczyna wydawanie czasopisma "Para". Znajdą się w nim felietony opisujące historię Lublina i Polski z dawnych lat, ciekawostki historyczne, przedruki ze starych gazet. Premiera pierwszego numeru zbiegła się z podsumowaniem działalności ośrodka w minionym roku.

Pierwszy numer "Pary" zawiera kilkanaście historii o Lublinie i z Lublinem w tle. Mowa w nim m.in. o żydowskim siłaczu, który pokonał Supermana. Jest też historia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Ignacego Daszyńskiego, powołanego w Lublinie kilka dni przez 11 listopada. Para ma ukazywać się przez cały rok i każdy może włączyć się w jej redagowanie.

Ośrodek podsumował też wydarzenia, realizowane w 2017 roku. Roku jubileuszowym dla miasta, roku pamięci o ofiarach akcji Reinhardt - likwidacji przez Niemców lubelskiego getta i początku masowych mordów Żydów w Sobiborze, roku spotkania lublinerów, czyli pokoleń tych, którzy przeżyli holocaust.

Ośrodek zanotował też rekordową liczbę wejść na swoją stronę internetową. Teatr NN odwiedziły 2 miliony wirtualnych gości.