Nowe Ognisko ASf w naszym regionie. Wirusa afrykańskiego pomoru świń wykryto u trzody chlewnej w gospodarstwie w miejscowości Derewiczna, w powiecie radzyńskim. To 107. ognisko ASF u świń w Polsce. Obecność wirusa potwierdziły badania. Gospodarstwo jest na terenie objętym ograniczeniami w związku z wcześniejszymi przypadkami ASF.

Gospodarstwo, w którym wykryto ognisko ASF leży blisko lasu. Jest oddalone od innych gospodarstw. W powiecie radzyńskich to kolejny przypadek. Natychmiast po wykryciu ogniska wirusa podjęte zostały procedury zmierzające do ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby. Wyznaczono tzw. teren zapowietrzenia. Rozłożone zostały maty dezynfekcyjne.

Na tym terenie wielu rolników zajmuje się hodowlą trzody chlewnej, utrzymując po kilkaset sztuk w jednym cyklu produkcyjnym.

Wirus ASF choć jest niegroźny dla ludzi, przynosi znaczne straty gospodarcze hodowcom świń. Jego skuteczne zwalczanie związane jest z ubojem całej hodowli, a nawet w gospodarstwach je otaczających. Rolnicy w takich sytuacjach mają wypłacane od państwa rekompensaty.

Posłowie z regionu wskazują też na potrzebę większej skuteczności odstrzałów dzików, które przenoszą wirus ASF. Afrykański pomór świń odnotowano dotąd w trzech województwach: podlaskim, lubelskim i mazowieckim. W Lubelskiem w tym roku znaleziono blisko 20 padłych dzików, w ubiegłym ponad 400.