To jedna z najpiękniejszych rokokowych rezydencji, zachowanych do dziś - perła na kulturalnej mapie Europy. Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim czeka kolejny remont. Władze miasta dostały z budżetu państwa pieniądze na renowację zachodniego skrzydła.

Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim to prawdziwa perła architektoniczna. Niestety niszczeje z każdym dniem. Dlatego tak ważna jest wsparcie panstwa. W budżecie państwa na 2018 rok na renowacje pałacu przeznaczono 1 mln 600 tys. zł.

A w planach jest też m.in.remont wieży zachodniej, oranżerii oraz rewitalizacja fragmentu parku na wzór wersalski. Do tej pory dzieki państwowym dotacjom udało sie wyremontować część skrzydła wschodniego, gdzie w przyszłości bedzie miec siedzibę Archiwum Państwowe. A tak docelowo ma wyglądać elewacja całego kompleksu pałacowego.

XVIII-wieczny pałac Potockich powstal na bazie istniejącego od XV wieku zamku warownego. Po kolejnych rozbudowach, zyskał renesansowy charakter, a ostatecznie za sprawą Eustachego Potockiego styl rokoko. Rzeźby dłuta Jana Chryzostoma Redlera, wieńczące pałac to apoteoza rodu Potockich.

Władze miasta starają się o 10 mln z Urzędu Marszałkowskiego. Złożyły też wniosek o fundusze unijne. Środki zostaną zagospodarowane na odnowienie i zagospodarowanie wnętrz pałacowych. Na piętrze ma powstać muzeum przypominajace dzieje pałacu i regionu. Oprócz stalych i czasowych ekspozycji będą w nim organizowane koncerty i zywe lekcje historii.