Nowe przypadki ASF u dzików w gminach Rossosz, Milanów, Drelów. Małaszewicze i Komarówka Podlaska. W powiecie parczewskim znaleziono pięć padłych dzików. Tam też rozpoczęła się akcja przeszukiwania lasów, która zakończy się w kwietniu. Od początku roku odnotowano 17 przypadków zarażenia dzików afrykańskim pomorem świń.

Są nowe przypadki martwych dzików, ale nie ma nowych ognisk choroby w gospodarstwach z trzodą chlewną - podkreślają wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego. Żeby zabezpieczyć stada przed wirusem, kompleksowo sprawdzane są lasy.

Lasy Parczewskie są przeczesywane przez 100 żołnierzy, służby weterynaryjne, leśne, pracowników urzędu wojewódzkiego i gmin. Takich akcji zaplanowano sześć w różnych kompleksach leśnych.

W tym roku stwierdzono 17 nowych przypadków dzików zakażonych afrykańskim pomorem świń. W całym 2017 roku było ich ponad 400. W czasie przeszukiwania lasów, przejeżdżający przez nie kierowcy powinni zachować ostrożność.

Służby weterynaryjne przypominają, że wirus ASF nie jest groźny dla ludzi. Mogą się nim zarazić jedynie świnie i dziki. Ważne jest, aby w przypadku znalezienia martwego dzika zawiadomić służby weterynaryjne lub koło łowieckie. Oznakować miejsce i nie dotykać padłego zwierzęcia.

Osoby, które znalazły się w pobliżu, przez 72 godziny nie powinny wchodzić do miejsc, w których hodowana jest trzoda chlewna.