Bogaty, barwny świat chińskiej ceramiki sprzed 1300 lat można oglądać w Lublinie. Ta wystawa nie była prezentowana jeszcze nigdy w Europie. Unikatową, trójbarwnie szkliwioną, ceramikę z czasów chińskiej dynastii Tang od piątku będzie można oglądać w Lublinie. Dokładnie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

Na wystawę składają się przede wszystkim figury ludzi - to m.in. urzędnicy, oficerowie, damy dworu, są także zwierzęta, są strażnicy miejsc świętych i dusz zmarłych oraz naczynia do codziennego użytku. Wszystkie pokryte trójbarwnym szkliwem żółtym, zielonym i białym, określanym chińską nazwą "sancai" czyli trzy kolory. Pochodzą ze zbiorów chińskiego Muzeum Luoyang w prowincji Henan, która ma bardzo długą historię. W w tej prowincji narodziła się chińska cywilizacja. Miasto Lujang było początkiem jedwabnego szlaku, było ważnym punktiem wymiany między kulturą Wschodu a Zachodu.

Figurki zostały wykonane w czasach panowania dynastii Tang panującej w Chinach od 07 do 10 wieku. Zostały wykonane przez anonimowych rzemieślników. Cechuje je duży realizm i wierność w oddaniu detali, pomimo, że nie było przeznaczone od oglądania, ale stanowiły wyposażenie wysoko urodzonych osób. Miały zagwarantować, że zmarłemu w zaświatach nie zabraknie niczego, co otaczało go za życia.

Wystawa jest efektem porozumienia pomiędzy województwem lubelskim, a chińską prowincją Henan. Każdy będzie mógł ją zobaczyć już w piątek. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Będzie czynna do połowy marca.