Był pierwszym ortodoksyjnym posłem żydowskim w II Rzeczypospolitej i przywódcą ruchu chasydzkiego w Polsce. W budynku lubelskiej jesziwy było dziś otwarcie wystawy: "Historia Jesziwy Mędrców Lublina". Wystawa jest związana z autorem szkoły nauczania Talmudu Daf Jomi - rabinem Majerem Szapira.

To unikatowe dokumenty i fotografie, które odnalezione zostały w domowych archiwach rodziny rabina Majer Szapiro.

Prace nad wystawą na nowo wzbudziły nasze zainteresowanie osobą przodka - mówił dziś stryjeczny wnuk założyciela Jesziwy Majera Szapiro.

Dwa lata temu po raz pierwszy pojawiłem się w Lublinie. teraz jestem tu po raz drugi. Do tego czasu ta historia nie była obecna w naszej rodzinie. Powstała luka - holocaust, a potem nic. Kiedy przed dwoma laty zaczęto zbierać dokumenty i interesować się osoba rabina, na nowo odkryliśmy historię naszej rodziny, która stała się przez to jeszcze pełniejsza. To dla nas bardzo ważne.

Inicjator i założyciel założonej w 1930 roku szkoły rabinackiej Majer Szapira był nie tylko autorem wielu rozpraw religijnych ale też twórcą metody codziennego studiowania Talmudu Daf Jomi, do dziś angażującej setki tysięcy Żydów na całym świecie.

Wystawę oglądać można w siedzibie lubelskiej Jesziwy, postała dzięki wsparciu Nardowego Centrum Kultury.