To może być prawdziwa rewolucja. W Lublinie ma powstać pierwsza w Polsce fabryka pierścionków produkowanych ze... smogu. Chce tego Lubelski Alarm Smogowy. Podobne rozwiązania funkcjonują już w kilku krajach. Specjalna wieża wyłapuje nieczystości z powietrza, a te pod wysokim ciśnieniem są zgniatane i umieszczane w biżuterii.

Biżuteria ze smogu może być produkowana w Lublinie. Pomysłodawcą jest znany lubelski społecznik i działacz antysmogowy Andrzej Filipowicz. Kluczowym elementem są specjalne wieże, które zbierają zanieczyszczenia.

Takie wieże oczyszczające to nie utopia. W Lublinie inicjatorzy jako lokalizację wskazali plac zabaw przy ulicy Radzyńskiej. Podobne oczyszczalnie powietrza ze smogu są już w kilku państwach.

Sceptycznych głosów jednak nie brakuje. W wyłapywanie pyłów zawieszonych z powietrza, nie wierzy Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie.

Lubelski Alarm Smogowy planów nie zmienia. Środki na budowę pierwszej w Polsce wieży oczyszczającej powietrze, chce pozyskać m.in. z budżetu obywatelskiego, a pierścienie mają być wystawiane na aukcje.