Każdego roku w pożarach i z powodu zatrucia czadem w Polsce ginie około 500 osób. Dlatego na początku sezonu grzewczego przypominamy, że sprawdzanie pieców i kominów oraz montowanie czujników dymu i czadu to obowiązek. Obowiązek, który może uratować życie. Przypomina też o tym kampania MSWiA "Czad i ogień. Obudź czujność", która została zainaugurowana w naszym regionie.

Wiedza na temat zagrożenia jakim jest czad, jest wciąż zbyt mała. Tlenek węgla jest niewyczuwalny, bezwonny i niewidoczny. Dlatego nazywany jest cichym zabójcą.

Już po raz drugi MSWiA zorganizowała kampanię społeczną, której celem jest upowszechnianie wiedzy na temat zagrożeń związanych z sezonem grzewczym.

Niestety, pomimo apeli służb ratowniczych, żeby solidnie przygotować się do sezonu grzewczego, sprawdzić instalacje i zaopatrzyć się w czujniki, wciąż dochodzi do tragedii. Kampania społeczna "Czad i ogień. Obudź czujność" jest odpowiedzią na alarmujące statystyki pożarów i zatruć czadem.

W ubiegłym sezonie grzewczym, w całej Polsce, w pożarach życie straciło prawie 300 osób, a 61 zatruło się czadem. W tym sezonie na Lubelszczyźnie tlenek węgla zabił jedną osobę.