Uszczelnienie systemu podatkowego to szansa dla uczciwych przedsiębiorców - przekonywał dziś w Lublinie wiceminister finansów Paweł Gruza. Na spotkaniu z właścicielami firm z całego województwa zaprezentowano efekty walki z karuzelą podatkową i wyjaśniano, dlaczego wszyscy płatnicy VAT będą musieli wysyłać jednolity plik kontrolny do fiskusa.

W uszczelnieniu kontroli skarbowej nie chodziło tylko o zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu podatku VAT - mówił dziś w Lublinie wiceminister Paweł Gruza. To przede wszystkim szansa dla uczciwych przedsiębiorców by wreszcie mogli konkurować na wolnym rynku jakością produktu. Do tej pory często przegrywali z nieuczciwie zaniżaną ceną towaru.

Karuzele finansowe, w które uczciwi przedsiębiorcy często byli wplątywani, lokowanie patentów i aktywów w instytucjach nie płacących podatków, ustawiane przetargi - to lista grzechów biznesowych, które doprowadzały zwykłe firmy do bankructwa jest długa. Proces wnikliwej kontroli wystawianych faktur VAT rozpoczął się w ubiegłym roku i w budżecie już widać tego efekty. Sami przedsiębiorcy popierają walkę o uczciwą konkurencję. Liczą na to, że gdy wszyscy będą wreszcie płacić VAT i wpływy będą rosły, to rząd obniży podatki.

Duże zainteresowanie budzi jednolity plik kontrolny VAT dla mikroprzedsiębiorców. Dlatego Izba Administracji Skarbowej przedłużyła do końca roku cykl bezpłatnych szkoleń dla tych, którzy od nowego roku będą musieli co miesiąc składać takie raporty fiskusowi.