Instytut Medycyny Wsi w Lublinie włączył się do Narodowego Programu Zdrowia - z myślą o rolnikach, leśnikach i lekarzach weterynarii. Trwa cykl szkoleń, które mają uczyć profilaktyki wobec wirusów, bakterii, ale też uświadamiać na temat chorób odzwierzęcych. Dziś takie szkolenie odbyło się w Fajsławicach. Zainteresowanie jest ogromne.

W lesie, w polu, w gospodarstwie rolnym -mikro i makroorganizmy w środowisku występują w sposób naturalny. Niestety mogą mogą być źródłem groźnych chorób - kleszczowego zapalenia mózgu, zakażeń Borrelią, bakteriami Salmonelli czy Coli. Choroby mogą też wywoływać grzyby, pleśnie lub pasożyty.

Choroby odkleszowe zagrażają leśnikom, lekarzom wetrynarii i rolnikom. O ile leśnicy przechodzą regularne badania profilaktyczne, to rolnicy na takie badania muszą zgłosić się sami. Uczestnicy szkolenia w Fajsławicach mieli okazję skorzystać z takich bezpłatnych badań. Rolnicy przyznają, że najbardziej obawiają się nie zatruć, a chorób odkleszczowych.

Cykl szkoleń organizuje Instytut Medycyny Wsi, a finansowany jest z środków Narodowego Programu Zdrowia. Ze względu na duże zainteresowanie Instytut planuje uruchomienie platformy elektronicznej z dostępem do wiedzy na ten temat.