Według prognoz w 2050 roku w województwie lubelskim będzie blisko 600 tysięcy seniorów. Ludzie powyżej 65. roku życia to grupa o ogromnym doświadczeniu, które warto wykorzystać, ale także o szczególnych potrzebach. Stąd szereg działań, prowadzących do poprawy jakości życia seniorów. Wśród nich - Program Senior Plus.

W województwie lubelskim do końca roku będzie ponad 190 miejsc w domach i klubach w Programie Senior Plus. Sześć już jest, cztery - powstają. Taki dom jest już między innymi w Zamościu i w Salominie, w gminie Gościeradów.

Wkrótce Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej ogłosi nabór wniosków w kolejnej edycji programu. Na budowę domu seniora można uzyskać do 300 tysięcy, na klub - o połowę mniej, dodatkowo dotowana będzie bieżąca działalność domów. Samorządy dostaną w sumie 80 milionów złotych. Jest też Rządowy Program Aktywności Społecznej Osób Starszych. Dzięki niemu w zeszłym roku 25 organizacji pozarządowych z regionu uzyskało dofinansowanie na blisko 2 miliony złotych. Ponadto rząd zapowiada m.in. zwiększenie wydatków na służbę zdrowia do 6 procent PKB.

O seniorów dbają także Puławy. W mieście jest ponad 13 tysięcy mieszkańców powyżej 60. roku życia. W ciągu dwóch lat powstanie tam centrum, zabezpieczające ich potrzeby. Ta inwestycja pochłonie prawie 4,5 miliona złotych; 3 mln 800 tys. zł to dofinansowanie unijne.