Jest podstępna, niebezpieczna i dotyczy co dziesiątego Polaka – cukrzyca. Dziś podczas światowego dnia walki z tą chorobą w SPSK nr 1 bezpłatnie można było skonsultować się z diabetologami i dietetykami, a także zweryfikować ryzyko zachorowania.

Cukrzyca stałą się chorobą cywilizacyjną. Mała aktywność fizyczna, niewłaściwe odżywianie, a także obciążenia genetyczne zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania. Dane statystyczne są alarmujące. W Polsce na cukrzycę chorują 3 mln osób co oznacza, że statystycznie dotyczy ona co dziesiątego Polaka. Jednak połowa jest nieświadoma swojej choroby - wyjaśnia konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii.

Chorobę można wykryć bardzo łatwo poprzez zbadanie poziomu cukru we krwi glukomentrem. Dokładniejsze badanie przeprowadza się w laboratorium. Cukrzycę warto stwierdzić jak najszybciej, bo nieleczona niesie ze sobą poważne powikłania.

Obecnie medycyna pozwala z dużym powodzeniem leczyć cukrzycę, ale podstawą jest odpowiednio zbilasnwana dieta, bogata w pełne ziarna, węglowodany złożone oraz zdrowe tłuszcze i kwasy. Dietetycy kategorycznie odradzają głodówkę, która może znacząco pogorszyć stan chorego.

Cukrzyca może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Dziś prócz badań cukru pacjenci mogli skorzystać z pomiaru ciśnienia krwi a także uzyskać konsultacje. Takie bezpłatne badania to wyjście naprzeciw tym, którzy tłumaczą się brakiem czasu na wizytę w poradni.