Wystawiali fikcyjne faktury na sprzedaż nieistniejących paneli fotowoltaicznych, rejestrowali firmy słupy, a potem odliczali podatek VAT okradając w ten sposób Skarb Państwa na ponad 120 mln zł. Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 18 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Sprawą zajmuje się zamojska prokuratura.

Grupa wystawiała fałszywe faktury VAT za sprzedaż bejcy ognioodpornej i paneli fotowoltaicznych. Działali przez kilka lat na terenie Polski, Słowacji i Czech. To zatrzymanie jest już trzecim ciosem w grupę - do tej pory wpadło 61 osób. 42 usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, 20 tymczasowo aresztowano.

Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.

Jak działa karuzela podatkowa? W normalnym, uczciwym modelu rozliczeń podatkowych sprzedawca towaru musi zapłacić podatek VAT a nabywca może go odliczyć. W przypadku karuzeli pierwszy sprzedawca faktycznie nie istnieje, towaru nie ma ale jest on wielokrotnie sprzedawany kolejnym słupom, którzy zawsze VAT odliczają. Najważniejsze i najtrudniejsze jest więc ukrycie w tej spirali pierwszego sprzedawcy-ducha.

Z wyliczeń rządu wynika, że w ostatnich latach Polska straciła przez działalność mafii VAT-owskich 260 mld zł, a dzięki uszczelnieniu systemu tylko w pierwszej połowie tego roku wpływy z podatku VAT wzrosły o 17 mld złotych.