Szpitale przygotowują się do zmian, które 1 października wejdą w życie. Te placówki, które znalazły się w tzw. sieci, będą inaczej finansowane. Inaczej też będzie zorganizowana nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Dyrektorzy zapewniają, że pacjenci nie mają się czego obawiać, a Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi akcję informacyjną dotyczącą nowych regulacji. W środę specjalne punkty pojawiły się w Białej Podlaskiej.

Osiemnaście szpitali pierwszego, cztery drugiego i pięć trzeciego stopnia, jedna onkologia, dwie placówki pulmonologiczne i siedem ogólnopolskich - tak wygląda sieć szpitali w województwie lubelskim. Bialski szpital znalazł się w grupie placówek trzeciego stopnia. Będzie musiał świadczyć nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Czym tak naprawdę jest sieć? Od października szpitale, które w niej się znalazły, co miesiąc będą dostawać w ramach ryczałtu określone pieniądze na - a nie za - określone usługi. Ma to położyć kres wieloletnim bojom placówek z NFZ o tzw. nadwykonania. Zmieni się też - i to informacja kluczowa dla pacjentów - proces ich leczenia. Po operacji nie będą musieli sami szukać dalszej pomocy, automatycznie trafią do przyszpitalnych przychodni, a z tym do tej pory było różnie. Pacjenci będą mogli też kontrolować przepływ pieniędzy za ich leczenie, poprzez tzw. system ZIP.

W całym woj. lubelskim od 1 października będzie działać 27 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - trzy w Lublinie, trzy w powiecie zamojskim, po dwa w powiecie lubelskim i bialskim i po jednym w pozostałych powiatach.