Odziały ZUS przeżywają istne oblężenie. W niecały pierwszy tydzień września mieszkańcy naszego województwa złożyli 3 tysiące wniosków o emeryturę na nowych zasadach. To co piąta uprawniona osoba. W ZUS wciąż pomagają doradcy emerytalni, którzy podpowiadają i przeliczają czy lepiej już odpocząć, czy pracować dalej.

W tym przypadku przysłowie o pozostawianiu decyzji na ostatnią chwilę nie sprawdziło się. Przyszli emeryci, którzy mogą skorzystać ze świadczeń emerytalnych na nowych zasadach, postanowili złożyć dokumenty jak najwcześniej. Oprócz składających wnioski w ZUS nie brakuje osób zainteresowanych informacją o wysokości przyszłych świadczeń.

1 lipca w oddziałach ZUS pojawili się doradcy emerytalni. Żeby się z nim spotkać, wystarczy wybrać w biletomacie kategorię emerytury/renty a następnie usługę "doradca emerytalny". Na spotkanie trzeba zabrać też dokument tożsamości.

Wniosek o emeryturę można złożyć najwcześniej 30 dni przed ukończeniem wieku emerytalnego. Przepisy obniżające wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 roku życia zaczną obowiązywać od 1 października.