Bakterie coli w wodociągu zbiorowym w gminie Kąkolewnica. Sanepid w Radzyniu Podlaskim wydał bezwzględny zakaz użytkowania wody. Nie tylko do picia, ale także kąpieli czy mycia owoców i naczyń. Bez stałego dostępu do wody jest ponad 8 tysięcy osób.

Ponad 8 tysięcy mieszkańców gminy Kąkolewnica od soboty nie ma dostępu do czystej wody. Wszystko za sprawą bakterii z grupy coli, które wykryto w zbiorowym wodociągu. Państwowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna natychmiast wydała zakaz korzystania z wody. Skażona woda zmienia także funkcjonowanie szkół, które muszą szczególną uwagę zwracać na dzieci.

Kampanię informacyjną ostrzegającą przed skażoną wodą prowadzą władze gminy. Zgodnie z zaleceniami Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej starają się także zapewnić mieszkańcom dostęp do wody pitnej.

Dzisiaj w 7 wyznaczonych punktach Sanepid po uprzednim cholorowaniu pobrał próbki, których wyniki poznamy wciągu 48 godzin. Jeśli testy nadal wykażą obecność bakterii, służby przeprowadzą kolejne chlorowanie. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna sprawdza także co mogło być przyczyną wystąpienia bakterii.