To będzie prawdopodobnie jedyny w Polsce i jeden z nielicznych w Europie plac zabaw dedykowany dzieciom autystycznym. Powstaje przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. H. Sienkiewicza w Świdniku, prowadzonym przez powiat świdnicki. Będą tu m.in. miękkie posadzki i karuzele dostosowane do potrzeb osób na wózkach inwalidzkich.

Plany są ambitne, ale powoli nabierają kształtów. Na razie widoczna jest niecka, w której plac zostanie usytuowany. Jego projekt uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci autystycznych.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Świdniku tylko w tym roku przybyło siedmioro dzieci zmagających się z autyzmem. Placówka nie ma własnego placu zabaw. Mieści się w pomieszczeniach po byłym przedszkolu. Wymaga rozbudowy i modernizacji. Świadczy opiekę nie tylko dla dzieci autystycznych, ale i upośledzonych. Działa tu także internat. Władze powiatu świdnickiego, który prowadzi placówkę zapowiadają, że jest szansa na większy remont.

Budowa placu zabaw kosztować będzie nieco ponad 200 tysięcy złotych. Możliwa była dzięki wsparciu z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. Ma być gotowy do końca tego miesiąca.