Na "Sobotę z fizjoterapią" zaprasza Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. To bezpłatne konsultacje dotyczące wad postawy u dzieci. Te są coraz częstsze. Można je wyleczyć, ale trzeba je szybko wykryć. Najlepiej jednak dbać o gimnastykę, ruch, właściwą postawę i odpowiednie obuwie.

Fizjoterapeuci alarmują, że nieprawidłowości w postawie dostrzegane są już u 80 proc. dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym, a 20 proc. populacji dzieci i młodzieży ma stwierdzone wady postawy.

Brak prawidłowo wykształconej stopy wywołuje dolegliwości kręgosłupa, które z czasem przeradzają się w dyskopatie, skoliozy i inne poważne zmiany. Dodatkowo, siedzący tryb życia powoduje wiotczenie mięśni, które powinny tworzyć rodzaj gorsetu trzymającego kręgosłup w prawidłowej pozycji. W rezultacie kilkunastolatkowie mają objawy osób 50-letnich.

Dlatego fizjoterapeuci zachęcają do badań, podczas których oceniana jest postawa dziecka. Taka akcja zaplanowana jest na najbliższą sobotę w USD w Lublinie. Fizjoterapeuci planują przyjąć ponad 40 małych pacjentów. Zapisy prowadzone są telefonicznie w Zakładzie Fizjoterapii USD. Ubiegłoroczna akcja pokazała,że połowa dzieci, które się zgłosiły, miała wady postawy lub była nimi zagrożona.