Prawie 200 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło dziś w Lublinie przysięgę. Nowa formacja jest integralną częścią polskich sił zbrojnych. 15 sierpnia żołnierze po raz pierwszy w historii wezmą udział w obchodach Święta Wojska Polskiego.

Przysięga wojskowa dla 198 żołnierzy to oficjalny początek służby w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. majora Hieronima Dekutowskiego ps. ”Zapora”.

Wśród żołnierzy są rezerwiści, członkowie organizacji proobronnych oraz ci, którzy do tej pory z wojskiem mieli niewiele wspólnego. Wszyscy przeszli 16-dniowe szkolenie podstawowe na bazie 3 batalionu zmechanizowanego w Zamościu.

Pierwsza przysięga wojskowa żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej odbyła się w Lublinie w maju. Obecnie w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej jest ponad 600 żołnierzy.

Podczas uroczystości na Placu Litewskim były m.in. wyróżnienia dla żołnierzy i medal „Za zasługi dla obronności kraju” dla ich rodziców. Michał Dworczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony w liście od Antoniego Macierewicza przypomniał polskie tradycje wojskowe i patriotyczne.

Świadkami przysięgi oprócz władz rządowych i samorządowych, przedstawicieli służb mundurowych, kombatantów i mieszkańców byli bliscy żołnierzy lubelskiej brygady. Jeszcze w tym roku wojskowi będą organizować dowództwo batalionów w Chełmie, Dęblinie i Zamościu. W przyszłym roku w Białej Podlaskiej. Po naborach do tych jednostek formowanie lubelskiej obrony terytorialnej zostanie zakończone.