Nadbużański Oddział Straży Granicznej obchodzi 26.rocznicę powstania. To największy oddział w Polsce. Strażnicy dostali awanse, odznaczenia i nagrody. Uroczystość rozpoczęła msza święta w Chełmie, po niej były oficjalne uroczystości z udziałem władz samorządowych, służb mundurowych i rodzin .

Medale, odznaki i awanse łącznie otrzymało ponad 250 funkcjonariuszy. Na co dzień pilnują granicy z Białorusią i Ukrainą na odcinku o długości 467 kilometrów. Pracują na 12 przejściach: drogowych, kolejowych i jednym lotniczym. Kontrolują ruch graniczny, zapobiegają przestępstwom i je wykrywają.

W ramach oddziału funkcjonuje 20 placówek straży granicznej i ośrodek strzeżony. Służbę pełni tu około 3. tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Nadbużański Oddział Straży Granicznej im. 27. Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej strzeże nie tylko granic RP, ale także zewnętrznej granicy Unii Europejskiej i Strefy Schengen. Formacja stale się dostosowuje do aktualnej sytuacji w Polsce i na świecie.

Obecny system ochrony granic to najnowsze techniki i najlepszy sprzęt do obserwacji i kontroli : kamery termowizyjne, motocykle, quady, skutery śnieżne i śmigłowce.

Uroczystości w Chełmie zakończył pokaz sprzętu straży granicznej oraz piknik rodzinny dla funkcjonariuszy i pracowników nadbużańskiego oddziału.