Dziś mija 73. rocznica zwycięskiej bitwy z Niemcami pod Monte Cassino. Bitwy podczas której wielką odwagą i ofiarnością zasłynęli żołnierze z II Korpusu Polskiego generała Andersa. Rocznicowe uroczystości odbyły się w Lublinie przed pomnikiem Bohaterów Monte Cassino.

Bitwa pod Monte Cassino była kluczową na froncie włoskim. Alianci musieli zająć wzgórze, by móc kontynuować marsz na północ do Niemiec. Wieść o zwycięstwie, którego nie byłoby gdyby nie żołnierze generała Andersa bardzo szybko dotarła do walczących w Polsce żołnierzy Armii Krajowej i członków Szarych Szeregów. Dawała nadzieję na zwycięstwo.

Dziś przed pomnikiem Bohaterów Monte Cassino w Lublinie odbyły się uroczystości upamiętniające rocznicę zwycięskiej bitwy. Fundacja Niepodległości w symboliczny sposób uczciła ofiarność polskich żołnierzy.

Zdobycie Monte Cassino jest uznawane przez historyków za kluczowe dla losów II wojny światowej. Starcie to pokazało także światu waleczność polskich żołnierzy z Drugiego Korpusu pod dowództwem generała Władysława Andersa.

W bitwie pod Monte Cassino zginęło ponad 900 polskich żołnierzy a prawie trzy tysiące zostało rannych. Razem z nimi na cmentarzu wojennym spoczywa ich dowódca gen. Anders. Został tu pochowany w 1970 roku.