Czy wiedzą państwo czym jest trenażer? To pojazd, który służył w wojsku do nauki prowadzenia czołgu. Niestety w Polsce nie zachował się ani jeden egzemplarz. Jego replikę postanowili więc stworzyć studenci z Politechniki Lubelskiej, a pomoże im w tym konstruktor trenażera.

Trenażer to mały pojazd gąsienicowy zwany w skrócie MPG. Niewielki wynalazek, o wadze 700 kilogramów, początkowo służył w wojsku do transportu sprzętu, po ulepszeniu w latach 70., do szkolenia przyszłych kierowców czołgów.

Trenażer MPG-69 miał przedział kierowcy wyposażony, podobnie jak w czołgu, w oryginalne przyrządy do kierowania, peryskopy i wskaźniki. Obok kierowcy znajdowało się siodełko instruktora. Sercem był silnik z Syreny. Teraz pod czujnym okiem konstruktora trenażera, pojazd postanowili zrekonstruować studenci z Politechniki Lubelskiej.

Studenci ciągle poszukują oryginalnych części trenażerów. Zbierają informacje i zdjęcia. Oprócz silnika udało im się zdobyć oryginalne koła.

Trenażer nie będzie pierwszym pojazdem, który zbudują studenci z Politechniki Lubelskiej. Na swoim koncie maja już między innymi kosiarkę gąsienicową, trabanta czy elektryczny samochód. Ich konstrukcje były nagradzane podczas wielu konkursów w Polsce i Europie.

Zespół konstruktorów czeka mozolna praca. Odbudowa trenażera może potrwać nawet kilka miesięcy.