Lubelska Kaplica Trójcy Świętej na zamku laureatem w konkursie "Zabytek Zadbany 2017". Obiekt otrzymał nagrodę specjalną za wieloletnie i wytrwałe prace konserwatorskie. Kapituła konkursowa wyróżniła także odnowiony wiadukt kolejowy nad ulicą Kunickiego w Lublinie. To szczególne wyróżnienia, bo konkurs jest ogólnopolski. Organizuje go Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalny Konserwator Zabytków.

Doceniona przez kapitułę konkursową Kaplica Trójcy Świętej to bez wątpienia zabytek unikatowy w skali europejskiej. Obiekt został laureatem w nowej kategorii konkursowej "właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem".

Lubelska kaplica nie bez powodu otrzymała nagrodę w tej właśnie kategorii. Od ponad stu lat bezcenne malowidła pokrywające ściany kaplicy są przedmiotem prac konserwatorskich i badawczych.

Kaplica to najcenniejszy zabytek na zamkowym wzgórzu. Obiekt łączy wschodnią i zachodnią tradycję artystyczną. Bizantyjsko-ruskie malowidła pochodzą z 1418 roku. Obiekt rywalizował z 94 innymi zabytkami z 15 województw.

W kategorii "architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne" kapituła wyróżniła także wiadukt kolejowy nad ulicą Kunickiego w Lublinie. Uroczysta gala z okazji Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków odbyła się w Bydgoszczy.