To pierwszy krok w stronę wymazywania białych plam na gazowej mapie województwa. Listy intencyjne z Polską Spółką Gazownictwa podpisało dziś 12 samorządów. Zakładają one rozbudowę nowoczesnych sieci, którą sfinansuje państwowa spółka.

Samorządowcy z gmin, które podpisały listy intencyjne przyznają, że o potrzebie gazyfikacji mówi się od lat i od lat główną przeszkodą była opłacalność inwestycji.

Listy intencyjne podpisało 12 samorządów: Jastków, Łuków, Kock, Wysokie, Łukowa, Obsza, Krasnobród, Ostrów Lubelski, Podedwórze, Tomaszów Lubelski i Tarnawatka. Gminy mają teraz dostosować swoje plany zagospodarowania przestrzennego pod budowę nowoczesnej sieci instalacji gazowej i tzw. wysypowych stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Na ten cel Polska Spółka Gazownictwa przeznaczy ponad 70 mln zł.

Likwidacja takich białych plam ma nie tylko ułatwić życie mieszkańcom, ale i pomóc gminom w pozyskiwaniu inwestorów. Obecnie poziom gazyfikacji województwa lubelskiego wynosi 54 procent i jest jednym z najniższych w kraju.