Zaczęło się od kolumny upamiętniającej rocznicę chrztu Polski, potem pojawiła się druga - upamiętniająca nadanie aktu lokacyjnego miasta. Na tym nie koniec. Właśnie zostały wybrane wydarzenia i postacie, które zostaną w ten szczególny sposób uhonorowane.

Są dwie, docelowo będzie ich dwadzieścia. Twórcy Alei Pamięci właśnie zatwierdzili 14 kolejnych kolumn. Będą one poświęcone tak postaciom znanym głównie mieszkańcom Tomaszowa Lubelskiego i okolic, jak i osobom oraz wydarzeniom, których nie trzeba szczegółowo przedstawiać.

Będą też Józef Piłsudski i Żołnierze Wyklęci. Jedna kolumna kosztuje ok. 6 tys. złotych. Wykonana jest z piaskowca i z brązu. Cały czas zgłaszają się fundatorzy. Aleja Pamięci znajduje się na tyłach Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w ostatnim zachowanym elemencie tomaszowskiej fosy. To ma być prosta i przejrzysta lekcja historii. W alei co roku mają pojawiać się 4 kolumny. W tym roku staną 3 upamiętniające rocznicę erygowania parafii, wizytę marszałka Piłsudskiego w Tomaszowie Lubelskim oraz katastrofę smoleńską.