"Rotunda - zamojska cela śmierci" film w reżyserii dziennikarza TVP3 Lublin - Leszka Wiśniewskiego miał dzisiaj premierę w Zamościu. Został zaprezentowany w Kazamacie Bastionu VII.

Zamojska Rotunda to miejsce szczególne. To tu w okresie II wojny światowej dokonywano masowych mordów na polskiej ludności. Nazistowska katownia nie doczekała się jeszcze żadnej poważnej monografii. Jej tajemnice odkrywa film w reżyserii Leszka Wiśniewskiego.

Zamojska rotunda skrywa tragedię blisko około ośmiu tysięcy ofiar, w tym wielu dzieci. Niemieccy naziści starali się zatrzeć ślady po dokonanych tu zbrodniach. Dla aktorów udział w przygotowywaniu filmu był niezwykłym przeżyciem.

Film jest jednocześnie hołdem dla wielu bezimiennych ofiar, które zostały zamordowane w Zamojskiej Rotundzie i historię miasta, o którą nie wszyscy znają. Po wielu staraniach Zamojską Rotundę czeka rewitalizacja. Projekt opiewa na 9 milionów złotych. Został właśnie wpisany na listę projektów strategicznych przez Urząd Marszałkowski.

Ośmego kwietnia widzowie będą mogli obejrzeć film poświęcony rotundzie na antenie TVP Historia, dwa dni później, dziesiątego kwietnia pokaże go TVP3 Lublin w cyklu "Zaułki historii".