Będzie modernizacja linii kolejowej z Lublina do Stalowej Woli. Zapowiedziały to władze spółki PKP Polskie Linie Kolejowe. Ma być szybciej, wygodniej i bezpieczniej. Zanim do tego dojdzie, pasażerowie będą musieli poczekać prawie 3 lata i liczyć się ze sporymi utrudnieniami w ruchu.

Przejazd między Lublinem a Stalową Wolą szynobusem zajmuje obecnie godzinę i 55 minut. W Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim została podpisana umowa na modernizację tej linii kolejowej. Zostanie ona w pełni zelektryfikowana, a czas przejazdu szynobusów skróci się o 25 minut; szybkiej kolei - o kwadrans.

Docelowo pociągi będą mogły jeździć po tej linii z prędkością do 120 km/h. Modernizacja usprawni też przewóz węgla między kopalnią węgla w Bogdance a elektrownią węglową w Połańcu.

Modernizacja całej linii Lublin-Stalowa Wola będzie przebiegała etapami. Wykonawca zrealizuje ją w systemie zaprojektuj i wybuduj. Pierwsze prace modernizacyjne rozpoczną się w lipcu, do marca przyszłego roku na odcinku od Lublina do Zemborzyc pociągi będą poruszały się po jednym torze. Potem na półtora roku kolej całkowicie zamknie tą linię i wprowadzi komunikację zastępczą.

Koszt modernizacji połączenia między Lublinem a Stalową Wolą wyniesie 368 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków unijnych.