Pięć osób zatrzymanych, prawie 3,5 mln zabezpieczonych papierosów i 9 ton krajanki tytoniowej - to efekt akcji Centralnego Biura Śledczego Policji z Chełma i straży granicznej. Zlikwidowany został magazyn i zabezpieczona linia produkcyjna, a straty skarbu państwa są szacowane na blisko 10 mln zł.

Zanim funkcjonariusze przeprowadzili akcję, od dłuższego czasu obserwowali przestępców. Jako pierwszy zatrzymany został 55-latek, w którego samochodzie było 1,5 tony krajanki tytoniowej.

Funkcjonariusze ustalili, że duża część nielegalnych papierosów miała trafić na rynki Europy Zachodniej. Śledztwo wciąż trwa. Wiadomo, że grupa działa na dużą skalę, a śledczy nie mają wątpliwości, że to nie koniec postępowania.

W sumie zatrzymanych zostało pięć osób. Sprawcy usłyszeli już prokuratorskie zarzuty: działania w zorganizowanej grupie przestępczej i dopuszczenia się przestępstw karno-skarbowych. Są tymczasowo aresztowani. Grozi im do 7 lat pozbawienia wolności.

W 2016 roku w Polsce Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało 26 fabryk papierosów i 46 krajalni. Ta działalność zorganizowanych grup przestępczych naraziła Skarb Państwa na utratę 146 mln zł.