Studia. Dlaczego obcokrajowcy wybierają UMCS?

2016-11-22  |  Lublin
UDOSTĘPNIJ:
Obcokrajowcy na studiach
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest najchętniej wybieraną przez Ukraińców uczelnią w Polsce - tak wynika z raportu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Uczelnia kusi wysokim poziomem kształcenia. Nie bez znaczenia jest też odległość z Lublina do wschodniej granicy.

Na UMCS uczy się prawie 1300 studentów z Ukrainy, czyli o prawie 300 więcej niż przed rokiem. Wzrost utrzymuje się od lat. Kandydatom ze Wschodu wcale nie jest łatwiej dostać się na UMCS. Ci z kartą Polaka przechodzą rekrutację według tych samych zasad, co Polacy. Ci bez karty, muszą wykazać się jeszcze znajomością języka polskiego.

Rozmowy kwalifikacyjne nie przechodzi około 30 procent kandydatów. Większość nadrabia zaległości w Centrum Języka i Kultury Polskiej. Po takim rocznym kursie studenci mogą starać się o indeks UMCS i innych uczelni w kraju.

Na UMCS uczą się studenci z blisko 50 krajów. Ich liczba systematycznie rośnie: z ponad 200 w 2010 roku do około 1600 w bieżącym. Ukraińcy stanowią 80 procent z nich. Dla uczelni ten międzynarodowy nabór to sposób na niż demograficzny i dodatkowe źródło dochodów.