W Krakowie jest około 3 tysięcy pielgrzymów z Lubelszczyzny i chociaż nie wszyscy mogą wziąć udział w spotkaniu z papieżem, to chą wspólnie przeżywać Światowe Dni Młodzieży. W miejscowości Dąbrówka koło Kozłówki od piątku do niedzieli każdy może uczestniczyć w modlitwie, słuchać słów papieża i dzielić swoimi przeżyciami. Mieszkańcy sami zorganizowali transmisję wizyty Ojca Świętego w Polsce.

Mieszkańcy Dąbrówki i okolic gościli pielgrzymów z Filipin i z Włoch, którzy teraz są Krakowie. Oni z różnych powodów musieli zostać, postanowili jednak "choć trochę być tam razem nimi".

Mieszkańcy z pomocą sponsorów, kościoła i samorządu zorganizowali transmisję wydarzeń związanych z wizytą papieża Franciszka w Polsce. Telebim stanął w sercu wioski. Jednak nie sama transmisja uroczystości jednoczy mieszkańców; jest czas na modlitwę i rozrywkę. Wczoraj z powodu ulewy msza św. sprawowana była w stodole, dziś przy ołtarzu wyrzeźbionym specjalnie na ŚDM.

Takie przeżywanie Światowych Dni Młodzieży jeszcze lepiej pozwala im zrozumieć przesłanie papieża Franciszka. Dziś w Dąbrówce, tak jak w wielu polskich domach wierni z uwagą śledzili przebieg papieskiej wizyty i wieczornego czuwania z młodzieżą w Brzegach, na Campusie Miłosierdzia.

Papież Franciszek mówił o tym, że nie można nienawiści zwalczać nienawiścią, a przemocy - przemocą. Mówił też o ogłupionych i samotnych młodych ludziach, którzy wegetują zamiast zostawiać trwały ślad. Podkreślał, że szczęście nie jest synonimem wygody, a jedynie sposobem na trwanie w otępieniu.

Jutro ostatni dzień wizyty apostolskiej w czasie Światowych Dni Młodzieży. Papież poświęci budynki Caritas, o godz. 10 weźmie udział w mszy świętej, a po godz. 18 odbędzie się ceremonia pożegnania Ojca Świętego. W ten też sposób zakończą się Światowe Dni Młodzieży.