Dziesięć miejscowości, warsztaty, spotkania, koncerty, spektakle i pokazy cyrkowe. W poniedziałek rusza Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera". To już szósta edycja imprezy, organizowanej przez Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Wydarzenie promuje twórczość noblisty, ale też ukazuje jego ścisły związek z naszym regionem. Artyści przyjeżdżają z całej Polski, ale też z Czech, Izraela, Hiszpanii czy odległej Brazylii.

To jedyny taki festiwal w Polsce a niewykluczone, że i na świecie. Ma formę trwającej trzy tygodnie, niezwykłej podróży po miasteczkach opisywanych przez żydowskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla Isaaca Bashevisa Singera.

Program spotkania powstał we współpracy z mieszkańcami miejscowości, które są na szlaku festiwalu. W 10 miasteczkach naszego regionu - Kocku, Piaskach, Bychawie, Lublinie, Biłgoraju, Tyszowcach, Szczebrzeszynie, Józefowie, Krasnobrodzie i Kraśniku - pojawią się artyści. W każdym gościć będą przez dwa dni. Pierwszego dnia do każdej miejscowości zawita Nomadyczne Archiwum Sztetla. Drugi dzień to czas warsztatów i koncertów. Wszędzie obejrzeć będzie można widowisko Artyści dla Singera.

Isaac Bashevis Singer, który jest patronem festiwalu, urodził się w Leoncinie, a wychowywał m.in. w Biłgoraju. W swojej twórczości nawiązywał do przedwojennych żydowskich miasteczek i opisywał życie ich mieszkańców. Jest autorem wielu opowiadań i powieści w tym słynnego "Sztukmistrza z Lublina".