W Lublinie pojawia się coraz więcej egzotycznych zwierząt, porzuconych przez właścicieli. Niektóre mogą być groźne - jeśli nie bezpośrednio dla ludzi - to dla ekosystemu. Pracownicy lubelskiego egzotarium rozpoczęli odławianie żółwi z Zalewu Zemborzyckiego. W lubelskim zbiorniku może żyć kilkaset takich gadów.

W Zalewie Zemborzyckim znajdują się cztery pułapki na żółwie, które mają pomóc w wyłowieniu gadów z miejskiego zbiornika. Żółwie mogą być bardzo groźne dla ekosystemu. Fundacja "Ekiprates" jako jedyna w województwie lubelskim prowadzi badania dotyczące inwazyjnych gatunków żółwi. Badania są współfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Żółwie w Zalewie Zemborzyckim zagrażają przede wszystkim rybom. Dorosły żółw potrafi zjeść ponad cztery kilogramy ikry miesięcznie. Żółwie mogą być również źródłem wielu groźnych egzotycznych chorób, jak np. Harpes Virus Coli.

Tak duża liczba gadów w lubelskim zbiorniku to efekt przywożenia przez lublinian egzotycznych pamiątek z wakacji. Posiadanie niektórych gatunków egzotycznych gadów i płazów jest w Polsce karane. Grozi za nie kara grzywny w wysokości do pięciu tysięcy złotych lub nawet trzy lata pozbawienia wolności.