Pozostałości cerkwi, która stała na placu Litewskim w Lublinie, zostaną wyeksponowane. Taką decyzję podjęły właśnie władze miasta. Rozebrana w latach 20. świątynia to - obok setki srebrnych denarów z okresu Władysława Jagiełły i pozostałości po obecności niemieckich żołnierzy z okresu II wojny światowej - odkrycia, na które natrafili archeolodzy pracujący przy przebudowie serca miasta.

Denary odnaleziono w trakcie prac archeologicznych na placu Litewskim. Jedna moneta to odpowiednik obecnego grosza. Znaleziono je tuż przy pozostałościach nieruchomości, które powstały w XV wieku.

Plac Litewski skrywa o wiele więcej tajemnic. W czasie zaborów postawiono tu sobór prawosławny pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Rozebrano go w latach 20. Władze Lublina chcą, aby na przebudowanym placu pozostałości cerkwi zostały uwidocznione. Potrzebne są zmiany w projekcie. Jednak - jak przekonuje prezydent Lublina - nie opóźni to prac.

Przebudowa placu Litewskiego ma zakończyć się w maju przyszłego roku. Niewykluczone, że z czasem poznamy również inne tajemnice, które skrywa ziemia.