Młodzi doktoranci - Zbigniew Czyż, Michał Kwiatkowski oraz Piotr Terebun zdobyli złote i srebrne medale na 44. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie. Naukowcy stworzyli nowej generacji statek powietrzny i reaktor plazmowy z układem sterującym.

Prototyp medalowego hybrydowego śmigłowca jest innowacyjny i bezpieczny. Naukowcy zastosowali w nim podwójny układ napędowy. Nazwali go sejfżyro. Prace nad stworzeniem statku trwały kilka lat. Sejfżyro umożliwia trzy różne techniki lądowania. Nie potrzebuje długiego pasa stratowego, żeby wzbić się w powietrze. To rozwiązanie hybrydowe ma dwa źródła energii, chemiczne paliwo oraz małe akumulatorki, które wystarczają na 2-3 minuty działania tych śmigiełek.

Zainteresowanie wynalazkiem już jest. Ewentualną produkcję muszą poprzedzić badania. Koszt wprowadzenia na rynek i skonstruowanie takiego statku to około 6 milionów złotych.

To już piąty medal zdobyty w Genewie przez naukowców wydziału mechanicznego Politechniki Lubelskiej. Swoje wynalazki oraz innowacyjne rozwiązania prezentowało prawie 700 twórców z 40 krajów świata.