Najlepsze potrawy i produkty z Lubelszczyzny zostały nagrodzone certyfikatem Wojewódzki Lider Smaku. Wśród nich są: chleby, ciasta, wędliny i makarony. Dla nagrodzonych to prestiż, a dla kupujących - gwarancja dobrego smaku.

Chleb żytni z żurawiną wygrał w kategorii "wyroby piekarskie". To pomysł Spółdzielni Spożywców "Robotnik" z Zamościa. Zatapianiec jabłkowy zdobył natomiast pierwsze miejsce w kategorii "wyroby cukiernicze". Wypieka go Lubelska Spółdzielnia Spożywców w Lublinie.

W kategorii "potrawy" wygrała rolada serowa z musem drobiowym z pieczarkami. To jedno z popisowych dań Przedsiębiorstwa Społecznego Pro Bono z Lublina. Z konkurencją wygrał również makaron przepiórczy firmy Pol-Mak.

"Kefir jak dawniej" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Piaskach wygrał w kategorii "wyroby mleczarskie". W kategorii "wyroby garmażeryjne i mięsne" wygrał filet marynowany z kaczki. To produkt firmy Sedar z Międzyrzeca Podlaskiego.

W sumie, do tegorocznej - jedenastej - edycji konkursu zgłoszono 19 potraw i produktów. Kapituła oceniała jakość, wygląd i smak. Sprawdzano też na miejscu, w jakich warunkach wykonywane są potrawy.

Organizatorem konkursu Wojewódzki Lider Smaku jest Regionalna Izba Gospodarcza w Lublinie. Konkurs ma wspierać lokalnych producentów żywności.