Pierwszego marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy nie chcieli podporządkować się nowej władzy po II Wojnie Światowej. Tego dnia, ulicami Lublina przejdzie okolicznościowy marsz.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy i przywiązania do tradycji niepodległościowych, oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Pierwszego marca ulicami Lublina, jak i wielu innych miast w Polsce i w regionie, przejdą marsze pamięci żołnierzy wyklętych.

Główne uroczystości zaplanowane przez środowiska narodowe odbędą się na placu Zamkowym, obok pomnika Zaporczyków. W ubiegłorocznym Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzięło udział około 10 tys. osób.

Tymczasem już 5 marca, sprzed tego samego pomnika, będzie można wyruszyć nowym szlakiem turystycznym - Szlakiem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Będą też zawody strzeleckie i finał konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

W najbliższą niedzielę - 28 lutego, w ponad 180 miastach w Polsce odbędzie się też bieg "Wilczym Tropem" - bieg pamięci o Żołnierzach Wyklętych.