Historia tej placówki to historia Lublina. Dziś mija dokładnie 130 lat od momentu powstania dawnego Teatru Zimowego przy ul. Namiestnikowskiej, znanego miłośnikom sztuki jako Teatru im. Juliusza Osterwy przy ul. Narutowicza. Dla artystów i dyrekcji to okazja do podsumowań oraz snucia planów na kolejne sezony.

"Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. Epopeja zagości na deskach lubelskiego teatru już w marcu. Właśnie trwają próby do jednej z najważniejszych premier sezonu.

Teatr otwarto 6 lutego 1886 roku. Jest czwartą najstarszą instytucją teatralną w Polsce, powstałą wyłącznie ze składek społecznych. Nazywał się kolejno: Teatr Zimowy, Wielki Miejski, by po drugiej wojnie światowej i upaństwowieniu zyskać wreszcie patrona - Juliusza Osterwę. Do dziś wystawiono tu tysiące przedstawień. To ciężka praca setek reżyserów, tysięcy scenografów, kompozytorów, choreografów i aktorów. Urodziny to okazja do wspomnień i podsumowań artystycznego dorobku.

Współczesny Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na kilka premier rocznie. Są to zarówno adaptacje klasyki polskiej, jak i międzynarodowej.