Gmina Garbów zamierza przyciągnąć turystów. Na terenie zespołu pałacowo-parkowego mają powstać: plaża, pomost dla łódek i miejsca do rekreacji. Inwestycja będzie oznaczała przeniesienie ośrodka zdrowia w inne miejsce i wybudowanie całkiem nowej placówki. Projekt został już wpisany do budżetu na ten rok.

Raczej trudno powiedzieć, że tak wygląda miejsce atrakcyjne turystycznie. Przynajmniej na razie. Ale jak zapewnia wójt Garbowa, wkrótce zajdą tu spore zmiany.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Garbowie został zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Właścicielem zabytkowego budynku jest gmina. W tej chwili mieści się tu izba tradycji, a przede wszystkim apteka i ośrodek zdrowia. Ewentualny remont obiektu oznaczałby wyprowadzkę ośrodka w inne miejsce i tu już zdania mieszkańców są podzielone. Nie ma jednak obaw, bo planowana rewitalizacja pałacu w Garbowie, wiąże się z budową nowego ośrodka zdrowia. Miałby powstać niespełna 300 metrów dalej.

Żeby cała machina inwestycyjne mogła ruszyć, gmina musi jeszcze sfinalizować przejęcie pobliskich stawów, należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. Rozmowy trwają. Władze gminy Garbów liczą, że remont pałacu i budowa nowego ośrodka zdrowia wkrótce się zaczną.

Ze wstępnych szacunków wynika, że rewitalizacja zespołu pałacowego w Garbowie może kosztować około 2 milionów złotych. Gmina liczy, że 2/3 tej sumy uda się pozyskać ze środków unijnych.