Prawdziwa kopalnia wiedzy o Lublinie jest już dostępna w jednym miejscu. Chodzi o Lubelskie Archiwum Cyfrowe, czyli miliony dokumentów i zdjęć, z zasobów Archiwum Państwowego, które zostały udostępnione na specjalnym portalu. Przygotowania do jego uruchomienia trwały od pięciu lat. Efekt robi wrażenie, a licznik odwiedzin na stronie, bije coraz szybciej.

Korzystanie z cyfrowych zasobów Archiwum Państwowego w Lublinie jest niezwykle proste. Wystarczy jedynie komputer, lub inne urządzenie mobilne z dostępem do internetu. Co ważne, nie trzeba się rejestrować, a wszystkie materiały archiwalne są udostępniane bezpłatnie. Kiedy już wejdziemy na stronę portalu, znajdziemy tu mnóstwo dokumentów i zdjęć, których na co dzień nie moglibyśmy nigdzie znaleźć.

Sama digitalizacja materiałów, czyli ich przerabianie z wersji drukowanej na cyfrową rozpoczęła się już pięć lat temu. Efekt to blisko pół tysiąca unikalnych zdjęć Lublina, ponad 200 oryginalnych dokumentów królewskich, a do tego dawne afisze i historyczne plany miasta. Grono korzystających z archiwum powiększa się praktycznie z dnia na dzień.

Sporym ułatwieniem w korzystaniu z Lubelskiego Archiwum Cyfrowego jest funkcja geolokalizacji. Na mapę miasta zostały naniesione najważniejsza miejsca Lublina. Wystarczy jedynie wybrać jedno z nich.

Portal działa pod adresem: lac.lublin.pl. Przez pięć lat zeskanowanych zostało prawie pięć milionów dokumentów, z czego dwa miliony można obejrzeć w internecie.