Mija 73. rocznica likwidacji żydowskiego getta w Lublinie. Niemcy wywieźli do obozu koncentracyjnego na Majdanku ok. 3 tys. osób. Dziś pamięć ofiar uczcili uczniowie lubelskich szkół oraz lokalna społeczność żydowska.

Likwidację żydowskiego getta na Majdanie Tatarskim nazywa się ostateczną likwidacją getta w Lublinie. Wcześniej Niemcy zlikwidowali tzw. duże getto, które obejmowało całe Podzamcze i część Starego Miasta. Mieszkało tam blisko 33 tys. osób. Większość z nich Niemcy zamordowali w kwietniu 1942 r. lub wywieźli do Bełżca czy na Majdanek. Ci, którzy przeżyli i byli zdolni do pracy zostali przewiezieni na Majdan Tatarski. Tam powstało nowe, tzw. „wzorcowe” getto zlikwidowane dokładnie 73 lata temu.

Potomkowie tych, którzy zginęli, co roku przypominają tragiczną historię lubelskich Żydów. Tym razem pamięć o ofiarach wyrazili uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Lublinie przygotowując specjalny koncert pod hasłem: "Zatrzymać Pamięć".

Zespół Szkół nr 1 mieści się przy ul. Podwale. W miejscu, w którym przed wojną zaczynała się dzielnica żydowska stoi dziś latarnia pamięci. Historyczne sąsiedztwo - jak podkreślają nauczyciele - zobowiązuje do pamięci o wspólnej przeszłości.

Przed Pomnikiem Ofiar Getta przy ul. Niecałej w Lublinie, w hołdzie zmarłym złożono kwiaty. Zapłonęły też okolicznościowe znicze.